Üdvözöljük a Sóstói Múzeumfaluban!
A várostól néhány kilométerre, a Sóstói erdõ tölgyfáinak lombjai alatt kedvelt pihenõ- és kirándulóhely Sóstófürdõ. A Múzeumfalu Sóstó szívében, a Krúdy Vigadó szomszédságában található.
A szabadtéri múzeumot 1970-ben alapították a megye népi építészeti emlékeinek a megmentésére és bemutatására a sóstói üdülõhely négyhektáros területén. A skanzen elnyerte az Év Múzeuma 1996 címet.
A múzeumfalu a megye néprajzi múzeuma is, mert itt helyezték el a Jósa András Múzeum teljes néprajzi anyagát az adattárral és a több mint 5000 felvételes fotótárral együtt. A mintegy 13 ezer tárgyból álló gyûjtemény jelentõs textil- és kerámiaanyagot foglal magában, ezen belül közel ötven késõ habán kerámiát.
A múzeum a megye öt táját mutatja be egy teres-utcás, középkori eredetû településforma keretében.
A 'faluközpont'-ban a középületek és az ún. mûhelysor, a kalapos-, a mézeskalácsos-, a szitás-, a csizmadia- és a susztermûhelybõl álló rekonstruált épület kapott helyet. Itt látható a Barabásról áttelepített iskola, a tûzoltószertár, a XVIII. századi tervek alapján kivitelezett tivadari harangláb és kisdobronyi templom, továbbá a paplak és a kocsma, amelyben szatócsbolt is van.
A szilvamag alakú teret alkotó utcasor elején a nyírségi épületek állnak: a tiszadobi, az anarcsi és a kállósemjéni portán. Közülük legrégibb az Anarcsról származó, 1816-ban épült vázszerkezetes ház. Bereg megyét a Tarpáról áttelepített jómódú lakóépület képviseli. Az utcasortól távolabb helyezkedik el a nyíregyházi bokortanyák szlovák, helyi nevén tirpák lakosságának életkörülményeit bemutató épületcsoport és a nagyhodosi csõszház. 
Ezt követi három épület, amelyek, Magyarországon egyedülálló módon, a cigányok építés- és lakáskultúráját szemléltetik.
A XIX. századi Rétköz vízjárta területének építkezését két portán tanulmányozhatjuk, a beszterecin és a paszabin. Az utóbbi lakóépülete félig földbe mélyített. Szatmár gazdag építészeti hagyományaival a nagyhodosi kisnemesi, a Jánkmajtisról származó középparaszti és az 1843-ban épült tiszabecsi házban és telkén ismerkedhetünk meg.
Programok a Múzeumfaluban.
A múzeumfaluban rendszeresek a kézmûves bemutatók, június végén általában iskolásoknak szerveznek kézmûves és hagyományõrzõ napközis táborokat, 'jeles napokon' egész napos folklórbemutatókat, amelyre a család minden tagját várják.
Állandó nagyrendezvény a május 1-jei majális, a május végi pünkösd és az augusztus 20-i Szent István-nap.
Május végétõl augusztus végéig hangversenysorozatot, minden vasárnap délelõtt református istentiszteletet tartanak a múzeum kisdobronyi templomában. 
Kulturális rendezvényeink:
Március 5. Téltemetés
Március 12. Gergelyjárás
Április 12-13-14. Húsvéti készülõdés
Április 17. Falusi húsvét
Május 1. Majális
Május 18. Múzeumi világnap
A világ múzeumainak immár nagy múltra visszatekintõ napja idén a múzeumok és az ifjúság kapcsolatát tûzte vezérfonalként zászlajára. Az e napon szervezett programokhoz intézményünk is csatlakozik.
Ekkor nyílik a "Bokortanyák világa" c. fotókiállítás is a Jármi kisnemesi lakóházunk bemutatótermében.
Június 5. Pünkösdi királyválasztás
Délelõtt kerül sor a hagyományos pünkösdi királynéválasztásra a Margaréta Néptáncegyüttes elõadásában , ahol a jól ismert gyermekjátékok (Bújj, bújj zöldág..., Ma vagyon, ma vagyon... stb.) elevenednek meg, majd a pünkösdi király - már nem teljesen hagyományos - lovas ügyességi verseny keretében való kiválasztását kísérhetik nyomon az érdeklõdõk.
E napon nyílik a "Kicsi csupor, nagy kanál" c. kerámiakiállítás a Jármi kisnemesi lakóház bemutatótermében.
Június 23. Szent Iván-éj
A magyar néphagyományból már jórészt kikopott, ám az észak-európai és a szláv népeknél mai napig jelentõs nyárkezdõ ünnep elevenedik meg ezen az éjszakán. A hagyományos formában megrakott tûz mellett 22 órától fellép Bródy János, a szentiváni szokásokat pedig a Nyírség Néptáncegyüttes tagjai elevenítik fel. A tûzugrásba a résztvevõk is bekapcsolódhatnak.
Július 1. Aratónap 
A 19. század második fele óta szokásban van, hogy az aratás befejeztérõl az abban részt vevõk ünnepség keretében emlékeznek meg. A múzeumfaluban a hagyományos, kaszával való aratás, a kévekötés és a keresztrakás munkamenetét is megismerhetik az érdeklõdõk. A múzeum tirpák porta mögötti gabonatábláján lezajló programot aBoglárka Gyermek Néptánccsoport folklórbemutatója zárja.
A Jármi kisnemesi lakóházban e napon nyílik kiállítás "Nyíren innen, Szilágyságon túl" címmel Petkes József festõmûvész akvarelljeibõl
Július ?
Reflektor-ART
Képzõmûvészet-irodalom-zene
Rendhagyó éjszakai performance-bemutató.
Augusztus 4. Nyírségi Lakodalmas
A mûsorban egy hagyományos nyírségi lakodalmat idézünk fel a Boglárka Gyermek Néptánccsoport elõadásában. A közönség elõtt "lejátszódik" az egykori falusi lakodalom valamennyi mozzanata a lánykikéréstõl a nyoszolyavivésen keresztül az egybekelési ceremóniáig. A találkozó võfély résztvevõi amolyan "hoppmester" módjára vezénylik le az egész eseménysort.
E napon nyílik a Jármi kisnemesi lakóházban az "Állatábrázolás a népmûvészetben" c. kiállítás. 
Augusztus 20. Kenyérünnep
A nap során a gabonaõrléstõl az új kenyérig kísérhetik végig az érdeklõdõk a búza útját. A program keretében hálaadó református istentiszteletre is sor kerül a múzeum kisdobronyi templomában.
Szeptember 2. Szent Mihály havi munkálkodások
Õsszel a falusi lakosság apraja-nagyja az évi termés betakarításán, konzerválásán munkálkodott. A múzeumfalu valamennyi munkatársa közremûködésével ismerkedhetünk meg többek között a lekvárfõzés, gyümölcsaszalás, mustnyerés, dohányfûzés stb. munkamenetével, s kóstolhatunk meg számos finomságot.
Szeptember 15-16. "Kóstolja meg Magyarországot"
A már hagyományosnak tekinthetõ rendezvény a népi ételek, agráripari termékek szélesebb körû megismertetését kívánja elérni oly formában, hogy Magyarország régiói és a rendezõ megyével szomszédos három ország (Szlovákia, Ukrajna és Románia) Kárpátok Eurorégióhoz tartozó területeinek képviselõit egy gasztronómiai fesztivál keretében vendégül látja. A múzeum területén kialakított sok-sok fõzõhelyen készült ételeket a közönség meg is kóstolhatja. Aki a tájjellegû agráripari termékeket (aszalványokat, lekvárokat, borokat, pálinkákat stb.) otthon is élvezni akarja, a rendezvényen kiállító cégek standjain meg is vásárolhatja azokat. Társrendezvényként a Slow Food (Komótos étkezés) mozgalom tagjai itt tartják II. Országos Találkozójukat.
Ez évben rendezvényünk kiemelt vendége a Máramarosszigeti Múzeum, melynek munkatársai ez alkalommal a "Máramaros népmûvészete" c. kiállítással és máramarosi román ételekkel lepik meg a közönséget. A kiállítás megnyitására 16-án a jármi kisnemesi lakóházban kerül sor.
Szeptember 24 . Mihály napi lovasfesztivál
Az Elso Nyírségi Lótenyésztõ Egyesülettel közös rendezvényen a nyíregyházi és bokortanyabéli lovasgazdák mérik össze fogathajtó tudásukat és mutatják be szebbnél-szebb fogataikat.
Október 14. Kendernap
A tavasszal elültetett kender erre az idõpontra került olyan állapotba, hogy szorgos asszonyi kezek közremûködésével elõbb fonallá, majd vászonná váljék. E napon a kendertörés, gerebenelés, tilolás, fonás munkamenetét mutatjuk be az érdeklõdõknek.
Október 28. Tengerifosztó
A Boglárka Gyermek Néptánccsoport segítségével megelevenedik a régi társasmunkák talán legismertebbike, a tengerifosztás. A múzeum pócspetri portáján termett kukoricát a közönség bevonásával letörjük, szekérre rakjuk, majd a jánkmajtisi nagygazdaportára visszük. Itt tréfás folklórmusor keretében fosztjuk le a csuhét a tengericsövekrõl.
Népek zenéi koncertsorozat
A már évek óta nagy érdeklõdést kiváltó koncertsorozat idei elõadásai távoli népek zenéit hozzák el a múzeumfaluba. Az elõadásokat a múzeum faluközpontjában kialakított szabadtéri színpadon rendezzük meg.
A koncertek
Július 8. Agbeko Cultural Group. Afrikai (nigériai) dobshow táncosokkal és énekesekkel
Augusztus 12. Kiyo Kito Taiko japán dobcsoport
A koncertek kezdési idõpontja 19 óra.
Állandó programok:
Május 15-tõl augusztus 20-ig heti ismétlésben az alábbi bemutatókra kerül sor a múzeumban. A program minden nap délelõtt 10-kor és délután 14 órakor kezdõdik.
Kedd Kosárfonás
Szerda Népi gasztronómiai bemutató ételkóstolóval + fazekasság
Csütörtök Kovácsmesterség
Péntek Asszonyi munkák + minden 2. héten paszabi szövésbemutató
Szombat Kádár és/vagy kerékgyártó bemutató
Áraink:
FELNÕTT 500 Ft 
DIÁK és NYUGDÍJAS 65 év alatt 250 Ft
CSOPORTOS - 15 fõ felett - FELNÕTT
450 Ft/fõ
CSOPORTOS - 15 fõ felett - DIÁK és NYUGDÍJAS 65 év alatt
225 Ft/fõ
NAGYCSALÁDOS (2 szülõ + 2 vagy több gyerek)
1250 Ft
NYUGDÍJAS 65 év felett és 6 év alatti GYEREK ingyenes
PEDAGÓGUS, MÚZEUMI, KÖNYVTÁRI, LEVÉLTÁRI DOLGOZÓ ingyenes
Fogyatékkal élõk (fejenként egy kísérõvel) ingyenes
SÉTÁLÓJEGY (csak egyéni látogatóknak, nyitva tartási idon kívül - ez esetben nincs kedvezmény)
egységesen 100 Ft/fõ
SZOMBATON INGYENES MÉG:
6 év alatti gyerek + 1 vagy 2 felnõtt kísérõ és valamennyi diák
Nyugdíjasoknak, óvodásoknak fõzéshez, szalonnasütéshez
s egyéb ténykedésekhez helyszín bérbeadása: 100 Ft/fõ
Nyitva tartási idõn kívüli (pl. 9 óra elõtt és 17 óra után vagy hétfõn) csoportos látogatás csak elõzetes egyeztetés után lehetséges. Ez esetben nincs ingyenes belépési kedvezmény! (a felnõtt belépõ 500, a nyugdíjas-, gyerek- és diákjegy 250 Ft) 
A fenti kedvezmények csak magyar állampolgárokra érvényesek. A külföldi állampolgárokra vonatkozó kedvezmények az információs táblán kifüggesztve olvashatók.
SZOLGÁLTATÁSOK (kérjük legalább 2 héttel elõre megrendelni)
Tájékoztató a múzeumfaluról (kb. 10 perc)
- magyar nyelven: 700 Ft
- angol és francia nyelven 1000 Ft
Tárlatvezetés (max. 30 fõ, max. 1,5 óra)
hétköznap: - magyar nyelven: 2500 Ft
- angol és francia nyelven: 5000 Ft
ünnepnap, szombaton és vasárnap:
- magyar nyelven: 3000 Ft
- angol és francia nyelven: 6000 Ft
Nyitva tartás:
április 1 - június 14. 9-17 óráig
június 15 - augusztus 31. 9-18 óráig
szeptember 1 - október 31. 9-17 óráig
Hétfõn (kivéve húsvét és pünkösdhétfõt) és az ünnepek utáni elsõ munkanapon a múzeum zárva tart! Az iskolai kirándulásokra való tekintettelmájus 15-június 15. között hétfõn is fogadjuk a látogatókat.
Kézmûves bemutatók illetve foglalkozások:
fazekasság, fafaragás, vajköpülés, mézeskalácssütés, szalmafonás, gyöngyfûzés, bõrözés, gyertyamártás, nemezelés, szövés
Kívánságra csoportoknak a kézmûves foglalkozások megszervezését vállaljuk.
A múzeum területén és helyiségeiben egyedi programok (fõzés szabadtûzön, szalonnasütés, fogadások, esküvõk, keresztelõk stb.) igény szerint lebonyolíthatók.
Népmûvészeti, háziipari ajándéktárgyak a szatócsboltban vásárolhatók. A „Barabási kocsma” a nyitvatartási idõ alatt büféként üzemel. Utóbbi helyen kedvezményes csoportos étkezés is megrendelhetõ.
A foglalkozások és tárlatvezetések iránti igényeket levélben vagy telefonon két héttel elõre kérjük bejelenteni!
Reméljük az ajánlatunk elnyerte az Ön tetszését is, legyen a vendégünk a Sóstói Múzeumfaluban!
Hasznos tippek! További NyÃregyháza (Sóstófürdõ)-i szállások |